MERJENJE POGOSTOSTI NAPAK V OPTIČNI ZVEZI

MERJENJE POGOSTOSTI NAPAK V OPTIČNI ZVEZI

UVOD:

Vsako vrsto zveze, lahko ovrednotimo s količino napak, ki se pojavijo v določeni časovni enoti. Pri analogni zvezi se lahko meri prisotnost šuma in na podlagi te, poda kvaliteto zveze, pri digitalni zvezi pa je določanje kvalitete še nekoliko lažje. Pri digitalni zvezi nas torej zanima pogostost (BER - bit error rate) s katero se bodo pojavljale napake. V optičnih komunikacijah pa je BER izredno majhen, a o tem se moramo seveda prepričati.

BER bomo preverili s pošiljanjem določenega sporočila, za katerega pa bomo uporabili polinomski generator 1+X^12+X^17, ki proizvaja zaporedje maksimalne dolžine 131071 bitov. Pri 20Mbps to pomeni, da se celoten vzorec ponavlja 153x na sekundo. Na drugem koncu, moramo sprejeti signal prejemati z znanim zaporedjem iz polinomskega delilinika. 
Ilustracija poskusa:

Poleg števca, ki sproti šteje število napak, nas na napake opozarja tudi piskač in pa rdeča LED-ica. Vsaka napaka naredi tri izhodne impulze. Ker večina digitalnih števcev nima enosmerno sklopljenega vhoda, ima polinomski delilnik na izhodu še dodatno vezje, ki odstranjuje enosmerno komponento, a hkrati razpolovi število impulzov. Očitek s števca je zato treba deliti s faktorjem 1,5.

NAVODILA VAJE:

 Z optičnim slabilnikom poiščemo primerno jakost signala za meritev, ko se ravno začnejo pojavljati napake v prenosu. Fino nastavljanje optične moči lahko opravimo tudi z napajalno napetostjo laserskega oddajnika. Preden začnemo s pravo meritvijo, preverimo delovanje vseh naprav, predvsem pa ne smemo pozabiti nastaviti točno fazo takta za polinomski delilnik na sprejemni strani zveze. Poleg faze takta je pomembna tudi polariteta signala. V ta namen ima polinomski generator vgrajeno stikalo, da polariteto prilagodimo uporabljenim optičnim oddajnikom in sprejemnikom.

MERITVE ,IZRAČUNI in ODGOVORI:


KOMENTAR:

Graf v logaritemski skali predstavlja relativno linearno črto. Sicer sta se očitno v meritve prikradli dve napaki, ki sta jasno razvidni iz grafa. 

Napake v meritvah so najverjetneje bolj pogoste pri višjem BER-u, saj se lahko že za delček sekunde prepočasno meritev nabere nekaj 100 dodatnih napak. 

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

INTERFERENCA VALOV NAD RAVNO POVRŠINO

MERJENJE HITROSTI Z DOPPLERJEVIM RADARJEM

OPTIČNI REFLEKTOMETER V ČASOVNEM PROSTORU