MERJENJE LOMNEGA KOLIČNIKA IZ BREWSTERJEVEGA KOTA

MERJENJE LOMNEGA KOLIČNIKA IZ BREWSTERJEVEGA KOTA

UVOD:

Snellov zakon nam pove kako je z povezavo med vpadnim, odbitim in lomljenim žarkom, ne pove pa nam nič o porazdelitvi moči vpadnega žarka med odbiti žarek in lomljeni žarek. Razmerje nam opiše velikost odbojnosti. Pri dveh dielektrikih opisujeta delitev naslednja izraza: 
Izraza se razlikujeta glede na polarizaciji (TE in TM)
Odbojnost za TM polarizacijo zanimivo pod določenim kotom upade na nič. Temu kotu pravimo Brewsterjev kot. 
Ilustracija poskusa:
Brewsterjev kot se uporablja v najrazličnejše namene, od polarizatorjev svetlobe, ki jih najdemo v nekaterih očalih ter celo v izdelavi nekaterih oken. 

NAVODILA VAJE:

Vajo sestavimo na tračnici v zaporedju, kot poteka svetlobni žarek iz izvora do zaslona. Za izvor svetlobe uporabimo polarizirano HeNe lasersko cev. Stekleno ploščico (merjenec) postavimo na vrteči podstavek. Za zaslon uporabimo list papirja. Pri vrtenju ploščice moramo paziti, saj lahko le ta odbije žarek v različne smeri. Čeprav je izhodna moč svetlobnega izvora komaj nekaj mW, je žarek zadosti močen, da poškoduje človeško oko. Ob pričetku vaje polarizatorja še ne namestimo, pač pa nastavimo stekleno ploščico tako, da vpadni kot žarka približno ustreza pričakovanemu Brewsterjevemu kotu. Nato zavrtimo lasersko cev okoli vzdolžne osi in poiščemo minimum odbitih žarkov. Minimum nato popravimo s sukanjem ploščice. Končno vgradimo še polarizator, ki nam bo služil predvsem za natančno (fino) nastavljanje polarizacije. Pri vrtenju polarizatorja pazimo, da ga ne nastavimo pravokotno na polarizacijo laserja, saj takrat izginejo vsi žarki, tudi lomljeni žarek skozi ploščico. Pravilno nastavljen polarizator skupaj s polariziranim laserjem omogoča doseganje res čiste linearne polarizacije. Tako lahko s sukanjem ploščice dosežemo res oster minimum, pri katerem odbiti žarki povsem izginejo. Brewsterjev kot izračunamo iz izmerjenih razdalj do točk na obeh zaslonih. Iz Brewsterjevega kota lahko nato izračunamo lomni količnik steklene ploščice. 

MERITVE, IZRAČUNI in ODGOVORI:

Brewsterjev kot nastopi pri TM polarizaciji, dobili pa smo ga, ko smo steklo zarotirali za 24°. Če dobljeni kot prištejemo pravemu, in ju delimo z 2 dobimo Brewsterjev kot, ki je v našem primeru 57°. 

lomni količnik n = arctan 57°  = 1,55

Lomni količnik pleksi ploščice, ki smo jo uporabljali pri poskusu je nekoliko večji od lomnega količnika stekla. 

KOMENTAR:

Manjše napake v rezultatu je lahko povzročilo nenatančno odčitavanje, ki je posledica izginulega žarka pri brewsterjevem kotu. Ker poskusa nismo izvajali v temi, smo težko zadeli točko v kateri je laser popolnoma izginil. 

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

INTERFERENCA VALOV NAD RAVNO POVRŠINO

MERJENJE HITROSTI Z DOPPLERJEVIM RADARJEM

OPTIČNI REFLEKTOMETER V ČASOVNEM PROSTORU